איך עובד פינוי בינוי

Home » מאמרים » איך עובד פינוי בינוי

איך עובד פינוי בינוי

Posted on

פינוי בינוי היא תכנית לאומית עליה החליטה ממשלת ישראל במטרה לחדש את המרחב העירוני ובכך להפחית את מספר הבניינים המיושנים בישראל ולייצר מספר רב יותר של יחידות דיור חדשות, גם כחלק מהמאמצים לשיפור פני העיר וגם כחלק מהמאמץ להתאים את המרחבים העירוניים שנבנו לפני שנים רבות לצרכים עירוניים עכשוויים. העניין הוא, שקשה מאוד לשכנע כמות רבה של אנשים המתגוררים בבניין משותף לממן פרויקט מהסיבה שטובת הכלל דורשת את זה, ולכן התוותה המדינה קווים מנחים לצורך ביצוע של תוכנית בהם יאפשרו פינוי בינוי. אז איך עובד פינוי בינוי? על כך בשורות הבאות.

 

פינוי בינוי – קווי יסוד

השאלה הראשונה הנשאלת על ידי כל אדם שהבניין בו הוא מתגורר נמצא במתחם אושר הוכרז לפינוי בינוי היא, איך עובד פינוי בינוי . ובכן, המודל מאוד פשוט: מדינת ישראל אוחזת בכוח רב מאוד ששווה הרבה מאוד כסף. לכוח הזה קוראים זכויות בנייה. עם הכוח הזה באה המדינה ואומרת ליזמי נדל”ן, בואו קחו על עצמכם את הפרויקט של הריסת בניין או מספר מבנים המצויים על תא שטח מסוים ובתמורה תקבלו מהמדינה זכויות בנייה לבניית דירות נוספות או שטחים נוספים, מעבר לזכויות הקיימות, ואת אלו תוכלו לשווק לציבור הרחב. המשמעות של המודל היא שאת הפרויקט מממן היזם בעצמו והדיירים, שבהרבה המקרים לא מצויה הפרוטה בידם,  אינם נדרשים לממן מכיסם דבר בקשר לביצוע פרויקט, נוסף על כך, המדינה מתמרצת את הדיירים ואת היזם במתן פטורים שונים במיסוי מכירת זכויות במקרקעין.

 

למה לא כולם עושים את זה?

ובכן, אחרי שהבנו את המודל הנהדר שמסביר איך עובד פינוי בינוי, נסביר גם את החסרונות של המודל. תחילה, לא כל בניין זכאי להשתתף בפרויקט ורק מבנים אשר מצויים במתחם שהוכרז לפינוי בינוי, ואשר עומדים ברשימת קריטריונים דרישות שיעלו מוסדות התכנון, יוכלו אכן להשתתף בפרויקט פינוי בינוי ולהנות מההטבות הצומחות ממנו. כעת, צריך גם לבדוק את הכדאיות של הפרויקט ליזם. כך למשל, אם הפרויקט נערך בעיר תל אביב, הרי שהכסף שיוכל להרוויח היזם על הדירות החדשות שיבנה וימכור הוא רב וקיימת וודאות גבוהה כי הוא יוכל בקלות לכסות את עלויות הפרויקט ולייצר רווח מצוין. לעומת זאת, כשמדובר בישוב קטן בפריפריה שסובל ממחירי נדל”ן נמוכים, ככל הנראה מכירת הדירות החדשות לא תוכל לכסות את עלויות הפרויקט ולכן יזמים פשוט לא מעוניינים לבצע פרויקטים כאלה בפריפריה.

אם אתם מעוניינים לקדם בתכנית פינוי בינוי אבל נתקלתם באיזושהי בעיה עם הפרויקט, בין במציאת יזם ובין בהיבטים אחרים, משרד עורכי דין גרומן ושות’ מעמיד לרשותכם את עורכי הדין הטובים ביותר בתחום הפינוי בינוי, ואשר ישמחו לסייע לכם בפתרון כלל הבעיות המשפטיות והאחרות שמטרידות אתכם. לפרטים נוספים צרו קשר בטלפון 03-7794004.