דייר סרבן פינוי בינוי

Home » מאמרים » דייר סרבן פינוי בינוי

דייר סרבן פינוי בינוי

Posted on

דייר סרבן פינוי בינוי- דרכי התמודדות

בדרככם לביצוע פרויקט פינוי בינוי, אתם יוצאים לדרך חדשה שיכולה לשנות את חייכם בצורה דרמטית ולהשביח את ערך הנכסים שלכם. יחד עם זאת, בפרויקט כזה עליכם לצפות לשורה של אתגרים עימם יהיה עליכם להתמודד, חלקם ברמה היומיומית וחלקם ברמה הכוללת. אחת התופעות השכיחות ופחות נעימות בפרויקטים מעין זה היא התופעה של דייר סרבן פינוי בינוי. במילים פשוטות מדובר בדייר בבניין המיועד לפינוי בינוי, אשר מסרב לקחת חלק בתכנית ומסרב לפנות את דירתו לצורך ביצוע הפרויקט. במקרים רבים, דייר סרבן עלול לעכב ביצוע או אפילו להפיל פרויקט שלם. עם זאת, במקרים מסוימים, לדייר המוגדר בתור סרבן פינוי בינוי יכולות להיות סיבות לגיטימיות ומוצדקות לעמוד על סירובו לביצוע הפרויקט, למשל נכות, קושי רפואי או קשישים המתגוררים בבניין, אבל בכל מקרה, לכל מקרה סרבנות ניתן למצוא פתרון ואין בדרך כלל הצדקה למנוע מבניין שלם את מה שמבקשים דייריו, בשל מגבלות של דייר אחד ובהתאם טובת הכלל חייבת לעמוד לנגד עיני כל העוסקים בדבר בבואם לבחון פרויקט פינוי בינוי.

 

איך מתמודדים עם סרבן פינוי בינוי?

כאמור, במסגרת פרויקט פינוי בינוי דייר סרבן הוא בין האתגרים הראשונים שאיתם תצטרכו להתמודד בקידום הפרויקט ואת ההתמודדות המורכבת והרגישה הזו אתם לא רוצים לעשות בעצמכם. התמודדות זאת מתרחשת על גבי סולם שמתחיל בגישור ובניסיון למצוא פתרונות מוסכמים בין הדיירים ובין הדייר הסרבן. בהמשך הדרך, אם הסרבן עומד על סירובו וכל הניסיונות לגשר על בתוהו, ויש לכם את הרוב הדרוש על פי חוק לביצוע הפרויקט, ניתן לפנות למפקח על המקרקעין שבסמכותו לחייב סרבן פינוי בינוי לפנות את ביתו לטובת הפרויקט וזאת תוך שנמצא עבורו פתרון חלופי מתאים, לעיתים גם בסיוע ותמיכה של הדיירים האחרים. לעניין זה, ראוי לציין כי המחוקק נתן כלים ליזמים ובעלי דירות להתמודד עם אוכלוסיות מסוימות כגון בעלי מוגבלות וקשישים. בשורה התחתונה, ניתן להגיש תביעה נגד דייר סרבן תמ”א 38 או נגד סרבן פינוי בינוי למפקח על המקרקעין כך שיחייב את אלו לשתף פעולה עם הפרויקט. ככלל, בבחינת חוק פינוי בינוי דייר סרבן היא אינה תופעה שמקבלת התייחסות נרחבת, אבל בהחלט מוגדרים הכללים שעל פיהם יש להתמודד עם מקרה כזה של סרבנות.

 

מה בוחנות הרשויות לצורך פתרון הבעיה?

במסגרת פתרון הבעיה, יש לבחון שורה של פרמטרים שהשניים המרכזיים שבהם הם שיעור הדיירים אשר תומכים בהוצאתו לפועל של הפרויקט והסיבות העומדות מאחוריי סירובו של הדייר הסרבן. בחוק מוגדרות רמות שונות של רוב מיוחס לצורך מתן האפשרות של ניהול הליכים נגד דיירים סרבנים, וזאת בהתאם לאופי הפרויקט אשר ברצונכם לקדם. כך למשל, בפרויקט של פינוי בינוי ותמ”א 38 במסלול הריסה ובניה מחדש, רוב מיוחס של 80% מבעלי הדירות יוכל לנהל הליכי דייר סרבן נגד היתר שמסרבים לשתף פעולה ואילו בפרויקט של תמ”א 38 במסלול חיזוק הרוב הנדרש עומד 2/3 מבעלי הדירות בלבד, וזאת לאור הפגיעה הפחותה בזכויות הבעלים. כמו כן, נבחנת סיבת הסירוב, למשל אם מדובר בבעל מוגבלויות או בקשיש כהגדרתו בחוק, יכולות הרשויות או היזם לסייע לדייר הסרבן למצוא פתרון חלופי אשר יוכר במס, אם פתרון כזה קיים, ואם הסיבה לסירובו אינה בלתי סבירה בעליל.

התמודדות עם דייר סרבן פינוי בינוי היא לא עניין של מה בכך ומשרד עורכי דין גרומן ושות’ מעמיד לרשותכם צוות של עורכי דין מקרקעין מומחים, שיסייעו לכם לפתור את הבעיה במהירות ובקלות, החל משלב הגישור ועד שלב הניהול של מאבק משפטי אם לא תהיה ברירה מלנהל אותו. לפרטים נוספים וקבלת סיוע, צרו קשר עוד היום בטלפון 03-7794004.