הצהרת כוונות לרכישת דירה

Home » מאמרים » הצהרת כוונות לרכישת דירה

הצהרת כוונות לרכישת דירה

Posted on

רכישת דירה היא הליך הכולל בתוכו שלבים רבים. מהרגע בו החלטנו לרכוש דירה, יכול לעבור זמן רב עד שאכן תעבור דירה לבעלותנו.

בזמן הזה, אנו מגדירים לעצמנו את גבולות הגזרה, את הצרכים והרצונות שלנו ומחפשים דירות. בשלב מסוים, לאחר שאיתרנו נכס העונה על ציפיותינו, אנו מצהירים על כוונתנו לרכוש אותו. 

במאמר זה נעסוק בשלב משמעותי בהליך הזה, שלב הצהרת הכוונות.

 

מהו מסמך הצהרת כוונות?

לאחר שהחלטנו כי אנחנו מעוניינים ברכישת דירה, עלינו להצהיר לבעל הנכס במקרה של רכישת נכס מיד שנייה או לקבלן שבונה אותו במקרה של נכס חדש, כי יש בכוונתנו לרכוש אותו. יכול להיות שמאותו שלב יעבור זמן רב עד לחתימה על הסכם מלא, ולכן הרכישה עצמה עדיין לא בשלה. מסמך הצהרת כוונות למעשה פותח את ההתקשרות בינינו ובין המוכר, ועליו יתבסס המשך המשא ומתן בדבר התנאים לרכישת הדירה. 

מסמך הצהרת כוונות אינו התחייבות מלאה, ומכאן ייחודו. לאחר שחתמנו על מסמך שכזה, רשאים הצדדים לסגת בהם מכוונותיהם לבצע את העסקה.

 

למה לחתום על מסמך הצהרת כוונות?

מסמך הצהרת כוונות משאיר את היחסים בין הקונה למוכר ברמה המספקת להמשך התנהלות נבונה. מה הכוונה? מי שמוכר את הדירה יודע כי יש אדם שכוונתו לקנות אותה, ולכן הוא יכול לתכנן את ההתנהלות שלו מבחינה כלכלית בנוגע לדירה בצורה יותר בטוחה. הקונה, מצד שני, מבטיח לעצמו את כוונתו של המוכר למכור לו את הדירה בתום התהליך. 

חשוב לדעת: הסכם הצהרת כוונות אינו מסמך משפטי מחייב. יכולות להיות מגוון סיבות שיגרמו במהלך הדרך לאחד מהצדדים יחזור בו מכוונתו לבצע את העסקה, כמו לדוגמא אירוע פתאומי ששינה את מהלך ענייניו, עסקה טובה יותר שצצה, או כל סיבה אחרת שיכולה  להניא מי מהצדדים מכוונתו הראשונית.

משום כך מסמך הצהרת כוונות מהווה שלב ראשוני, ולא מחייב מבחינה משפטית, בתהליך רכישת הדירה. כמובן שגם את המסמך הזה, כמו כל מסמך הנוגע לעסקה, חשוב מאוד לחתום ולנסח בליווי צמוד של עורך דין המתמחה בעסקאות נדל”ן.

 

מה ההבדל בין זיכרון דברים למסמך הצהרת כוונות?

רבים תוהים מדוע לא לחתום על מסמך זיכרון דברים כבר בשלב הראשוני עליו דיברנו, ושהוא יהווה את הצהרת הכוונות עבור העסקה. אך למעשה, בפסיקות תקדימיות רבות בנושא, בית המשפט התייחס לזיכרון דברים כאל מסמך מחייב משפטית לחלוטין. כך יוצא, שהצד שנסוג בו מכוונתו בעסקה היה מחוייב לשלם פיצויים גדולים, משום שזיכרון הדברים שימש בבית המשפט כמעין חוזה חתום. את התסבוכת המשפטית הזו נועד לפתור מסמך הצהרת כוונות.

 

מה יכלול מסמך הצהרת כוונות?

מסמך הצהרת כוונות לקניית דירה יכלול למעשה את הפרטים ששני הצדדים מעוניינים להכליל בו, ושיסדירו ביניהם את הנושאים המרכזיים למשא ומתן בהמשך. בין הסעיפים המרכזיים במסמך ניתן למצוא – 

  • לוחות זמנים: מתי עתידה הדירה לעבור לחזקת הקונה, מתי תסתיים הבנייה (באם מדובר ברכישת דירה “על הנייר” מקבלן), וכיוצא באלה.
  • תשלומים : כיצד יתבצעו התשלומים עבור הנכס, מה יהיה גובה המקדמה, וכל העניינים הנוגעים להעברות הכספים בין הצדדים.
  • ערבויות

כמובן שכל האמור במסמך הצהרת הכוונות מהווה בסיס איתן להמשך ההתקשרות בין הצדדים. אמנם לא נהוג לשנות בצורה דרסטית את תוכנו, אך הדבר אפשרי מבחינה משפטית.

 

ליווי עורך דין

שלב הצהרת הכוונות הוא שלב קריטי בהליך רכישת הדירה. הנוסח והתוכן של ההסכם יהיה התשתית לחוזה העתידי של רכישת הדירה. משום כך, חשוב מאוד להקפיד על כל הסעיפים במסמך, ולהבין את הצרכים המשפטיים שלנו כבר בשלב הזה. ליווי צמוד של עורך דין המומחה בעסקאות נדל”ן הוא ערובה שלנו לתוקפו של המסמך. עורך דין יבין את המשמעויות העתידיות של כל החלטה וסעיף במסמך, ויעזור לנו לשמור על זכויותינו בצורה מלאה, ויבטיח שהעסקה תתנהל בצורה המיטיבה ביותר עבורנו. 

משרד עורכי הדין גרומן ושות’ מציע לכל לקוח את הניסיון והמקצועיות הנדרשים בכל עסקת נדל”ן, בדיוק עבור מטרות אלה. 

שאלות? דברו אלינו. השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם

https://www.groman.co.il/contact/