חוקי פינוי בינוי

Home » מאמרים » חוקי פינוי בינוי

חוקי פינוי בינוי

Posted on

חוקי פינוי ובינוי (עידוד מיזמי פינוי ובינוי) או בשמו הקודם חוק פינוי ובינוי (פיצויים) הוא חוק שמטרתו להסדיר את מסגרת ההתקשרות של בעלי זכויות במקרקעין במתחמים אשר הוגדרו על פי התב”ע (תוכנית שמקודמת על ידי מוסדות התכנון) או על פי צו של שר האוצר כמתחמי פינוי-בינוי וכן, נוסף על כך, להסדיר את אופן הביצוע של פרויקטים מסוג זה בכלל. החוק עוסק בשורה של נושאים מהותיים הקשורים לכלל הפרויקטים של פינוי ובינוי, ובכלל זה האופן בו יש להתקשר עם בעלי הדירות, הרוב הנדרש להוצאתו לפועל, חובת גילוי ושקיפות, תנאים לביטול עסקה, סנקציות כלפי הדיירים המסרבים לשתף פעולה עם הפרויקט למרות הסכמה של הרוב הנדרש על פי החוק וכן הלאה. במהלך השנים, וכאשר הפופולריות של תחום זה צברה תאוצה, נעשו מספר תיקונים לחוק כאשר החשוב שביניהם הוא תיקון מס’ 6 אשר, בין היתר, אפשר לבית המשפט לכפות על דייר סרבן את ביצוע פרויקט כאשר הושג הרוב הדרוש מבין בעלי הדירות. וזאת להבדיל מערב התיקון כאשר הסעד היחידי שעמד לטובת בעלי הדירות הוא סעד כספי, קרי תביעת פיצויים נגד הסרבן. יחד עם זאת, יש להבהיר, כי חוק פינוי בינוי או כל הצעה לתיקון חוק פינוי בינוי שתבוא, מתקיימים לצד חוק המקרקעין וחוק המכר (דירות) בהתאמות הנדרשות ומומלץ להתייעץ עם עו”ד הבקיא בתחום כדי להבהיר את הזכויות המגיעות לדייר בפרויקט פינוי ובינוי לפי הקורלציה בין דברי החקיקה השונים.

 

חוקי תכנון ובנייה בישראל

ענף התכנון והבנייה הוא אחד הענפים המורכבים והרגישים ביותר בישראל והדבר אינו ייחודי רק למדינתנו הקטנה שכן בעולם כולו היבטים של תכנון ובניה נחשבים מורכבים ושנויים במחלוקת. תכנון ובנייה הוא תחום מורכב מאוד שלצורך הסדרתו נדרשת מטריה משפטית רחבה מאוד אשר באה לידי ביטוי בשורה ארוכה של חוקים, תקנות ומסמכי מדיניות של רשויות מקומיות וכל אלו על מנת להסדיר את התנהלות השוק וכלל הצדדים המתנהלים בתוכו בכל רגע נתון – ובמידת האפשר לייצר וודאות תכנונית בתהליך שברוב המכריע של המקרים אורך שנים ארוכות. דבר החקיקה העיקרי הוא חוק התכנון והבניה והתקנות הרבות שהותקנו מכוחו. מדובר על חוק אשר בא להסדיר את ההיבטים המשפטיים והתכנוניים של תחום התכנון והבנייה. כאמור, תחום התכנון והבניה נדרש לעסוק ולהסדיר מגוון רחב של תחומים והיבטים חברתיים שביניהם – זכויות קנייניות של בעלי קרקע, שיקולי מיקר ומאקרו של תכנון, מרקמים חברתיים של שכונות מגורים, הסדרה של רישום הזכויות, חלוקת זכויות בעלות שווי כלכלי ואף היבטים פוליטיים. קצרה היריעה מלהכיל את רבדיו השונים של תחום התכנון והבניה במאמר זה ומוטב לבחון כל סוגיה הקשורה אליו בעיניים מפוקחות וזהירות.

 

 

למה נועדו חוקי פינוי בינוי

חוק פינוי בינוי נחקק בעקבות אינטרס לאומי וחזון נושן של ממשלת ישראל לבצע התחדשות עירונית במתחמים עירוניים שונים ברחבי הארץ וכן לעגן את ההיבטים המשפטיים אשר יסייעו להסדיר ולקדם תוכניות בהן נדרש פינוי-בינוי. כידוע, גלי עלייה במהלך התקופות השונות בחייה של מדינתנו הצעירה הובילו למחסור בדיור ומכאן לצורך דחוף להקים שכונות מגורים. הפזיזות בהקמתן של שכונות אלו לא תמיד הובילו לתכנון אורבני מיטבי. שכונות אלו מצויות במרכזי ערים, קרי בלוקיישינים מאוד מבוקשים, כך שלצורך ביצוע התחדשות ראויה, נדרש לפנות מבנים קיימים. כמובן שבביצוע פעולות של פינוי עלולה להתעורר פגיעה קשה בתושבים המתגוררים במתחמים אלו בדגש על האוכלוסיות המוחלשות (קשישים, חסויים, מעוטי יכולת וכד’). חוק זה בא להסדיר את הזכויות המשפטיות של אוכלוסיות אלו והאופן בו יש לקדם פרויקטים בהם יתבצע פינוי של מבנים קיימים. כמובן שחוק זה אינו אמור להחליף או לסתור חוקים קיימים, אלא להתייחס  לסוגיות ייחודיות אשר מחייבות פינוי. הסוגיות העולות מהחוק הן מורכבות מאוד ואל לכם לחשוב שאם נתקלתם בסעיף כזה או אחר במסגרת חוקי פינוי בינוי, שעובד לטובתכם או לחילופין לרעתכם, הרי שגורלכם כבר נקבע.

ישנה חקיקה רחבה אשר משפיעה על כל סיטואציה משפטית באשר היא, ובבואו של איש מקצוע לבחון מקרה ספציפי עליו לזכור כי כל מקרה לגופו, ויש לבחון את מכלול החוקים המתייחסים למקרה הנקודתי הזה, גם (ואולי במיוחד) כאשר מדובר בפרויקט פינוי בינוי. חוק פינוי בינוי לעניין זה הוא רגל אחת מתוך המון רגליים שעליהן מתבסס כל דיון משפטי בעניין זה.

ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי הוא עניין מורכב ורגיש שעליכם לקחת במלוא כובד האחריות והרצינות לפני שאתם עושים את צעדיכם הראשונים לתוך פרויקט של פינוי בינוי אשר ההשלכות שלו אינן ידועות במועד בו הוא רוקם עור וגידים. משרד עורכי זיו גרומן ושות’ יבטיח שפרויקט הפינוי ובינוי שלכם יוביל לשיפור משמעותי באיכות החיים שלכם, תוך הגנה מיטבית מהסיכונים הרבים הכרוכים בפרויקט שכזה. לפרטים נוספים ומידע נוסף בנושא של חוקי פינוי בינוי ובכלל, צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 03-7794004.