ליטיגציה מקרקעין

Home » מאמרים » ליטיגציה מקרקעין

ליטיגציה מקרקעין

Posted on

מיומנויות הייצוג המשפטי- ליטיגציה מקרקעין

ההבחנה בעיסוק המשפטי בין העיסוק המנהלי שאותו ממלא הסוליסיטר לבין העיסוק הייצוגי מול שופט שאותו ממלא הבריסטר מתקיימת במערכות משפטיות בחו”ל באופן מובהק ובעיקר ניתן לראות אותה במשפט האנגלי. במדינת ישראל ההבחנה הזאת פחות מובהקת, עם זאת, בשנים האחרונות אנחנו עדים לעליית ההכרה וההבחנה המקצועית של הליטיגציה.

עורך דין שמסיים את לימודי המשפטים שלו ואת מבחני הלשכה מקבל אמנם הכשרה והסמכה מקצועית של עורך דין, אבל מבחינת מיומנויות מקצועיות, כישורים ומומחיות, הוא רק בתחילת דרכו.

מהי ליטיגציה?

ליטיגציה היא תחום התמחות בעולם המשפטים ועריכת הדין, אשר מתייחס באופן ספציפי אל מלאכת הדיבייטינג וההופעה בבית המשפט. העולם המשפטי הוא עולם רחב, נוסף לחלוקה הפנימית שלו להתמחויות שונות כמו התמחות במקרקעין, במשפט מסחרי, דיני משפחה ועוד, נעשית גם חלוקה למיומנויות עבודה.

כמו שברפואה מתקיימת חלוקה בין הרפואה הפנימית לרפואה הכירורגית, כך בעולם המשפטים. המיומנות להכיר את החוק ולדעת לנתח אותו בצורה האופטימלית שתשרת את האינטרסים של הלקוח בצורה הטובה ביותר, שונה ממיומנות הצגת התיק בפני השופט, או חבר המושבעים שלא קיים בישראל – ולשכנע!

לרוב, אנחנו לא נותנים לעובדות לבלבל אותנו, ולמרות שעולם המשפט שמבוסס על עובדות ועקרונות המוסר היה אמור לכאורה להיות צודק, אין לבלבל בין מערכת משפטית למערכת צדק. מערכת המשפט היא מערכת של חוקים שמוכרעת על ידי בני אדם. בני אדם שהשתכנעו לכאן או לכאן. במעמד של שופט – היכולת לשכנע היא המכרעת.

פרשנותו של החוק היבש תמיד תהיה תוצאה של אופן הצגת הדברים והתפיסה שלהם והיכולת לעצב את תפיסת המציאות היא אמנות יוצאת דופן.
ליטיגציה מקרקעין

מה החשיבות של ליטיגציה במקרקעין?

עסקאות מקרקעין הן עסקאות גדולות עם גורמים רבים שמעורבים בהן, ובמקרים רבים אלו מגיעות לדיונים בבית המשפט. רק לעיתים רחוקות עסקאות נדל”ן גדולות עוברות על מי מנוחות ומסתכמות בניסוח הסכמים בלבד, כאשר כל הצדדים ממלאים את החובות של הצד שלהם בהסכם.

במרבית המקרים בשלב כזה או אחר, לפחות חלק מהצדדים המעורבים בעסקת מקרקעין יגיעו לדיון בבית המשפט, כך שמיומנות הדיבייטינג והליטיגציה של עורך הדין המייצג ימצאו כחיוניות. כמובן שלא כל עורך דין יכול להשיג את אותן התוצאות המרשימות בעת עמידה בפני שופט שכן אמנות הצגת הטיעונים באופן משכנע היא מומחיות בפני עצמה.

לרוב, כאשר אנחנו שוכרים שירותים של עורך דין אנחנו לא מקפידים לרדת לרזולוציות של התמחויות ספציפיות ולכל היותר בודקים אם יש לו ניסיון שהולם את העניין שלנו, וגם זה לא תמיד. בנוסף, לדיוק בבחירה של עורך דין יש השלכות בכל היבט של ניהול התיק וכמובן על הכרעת הדין בו.

נכון שלאורך הדרך אפשר להוסיף או להחליף עורך דין, אך יש לזה משמעויות כספיות, זמן והתרוצצות, לכן לא מדובר על אפשרות אופטימלית.

התמחויות ליטיגטוריות – ליטיגציה מקרקעין

בחירה של עורך דין צריכה להתבצע בכובד ראש ובהחלט כדאי להשקיע בפגישת ייעוץ לפני שמחליטים, וכן גם לעשות שיעורי בית ולבחון את ההתאמה של עורך הדין לתיק הספציפי. את הבדיקה ניתן לעשות בקלות יחסית תוך בדיקת אתר האינטרנט וקריאת החומרים אותם בחור עורך הדין להעלות. כמו כן, חשוב לוודא מול עורך הדין עצמו שהוא אכן מנוסה ובקיא בתחום הספציפי אליו נוגע התיק המדובר.

היכנסו כעת לאתר בלחיצה על הקישור לקבלת מידע נוסף אודות המשרד ותחומי ההתמחות שלנו או צרו קשר בטלפון מספר 03-7794004 לקביעת פגישת ייעוץ.