מתחם פינוי בינוי

Home » מאמרים » מתחם פינוי בינוי

מתחם פינוי בינוי

Posted on

פינוי בינוי מתחמים

אם אתם מתעניינים בתחום של התחדשות עירוניות אז לבטח נתקלתם במושג מתחם פינוי בינוי ואולי, אתם לא לגמרי מבינים מה הוא אומר, אז בשורות הבאות נפרוש בפניכם את כל המידע לו אתם זקוקים בכדי להבין את הדברים יותר לעומק ואת הקשר בין התחדשות עירונית ומתחמי פינוי בינוי והקריטריונים להכרזה על מתחמים אלו.

לפני שמתחילים – קצת על פינוי בינוי

פינוי בינוי הוא רעיון אשר עוגן בחקיקה לפיו ניתן להורות על הריסת מבנים מיושנים שלא ניתן לשקמם ולחזקם, ולבצע הקמה של בניינים חדשים במקומם, וזאת כאשר כל המתחם בו מצויים בניינים אלו מיועד להתחדשות עירונית. עיקרון זה מגדיר בדיוק את המודל בו יבוצע התהליך מבלי שהדיירים יצטרכו לממן את עלותו. החוק גם מגדיר גם את הקריטריונים בהם צריך מתחם או מבנה לעמוד על מנת שיתאפשר להכריז על אזור זה כמתחם פינוי-בינוי. לא כל מבנה ולא כל בעל דירה בבניין יכול לגשת לרשות המקומית ולדרוש הכרזה על מתחם פינוי בינוי. כך למשל, השיקולים לפיהם יתבקש להכריז על מתחם פינוי בינוי במסגרת תב”ע שמקדמים – הינם רחבים ונתונים לשיקול דעתו של שר האוצר.

מהם מתחמי פינוי בינוי?

מתחמי פינוי בינוי הם למעשה אזורים שאושרו כמתאימים להיות מוכרזים כמתחמי פינוי-בינוי על פי הקריטריונים שהוגדרו בחוק. מאחר וקיים אינטרס לאומי שהבנייה בישראל תבוצע על פני שטח גדול בהתחשב בצרכים התכנוניים של הקהילה מסביב ולא רק שיבוצע תכנון ברמת הבניין הבודד, צמח צורך לחוקק חוק לפיו – לצורך קידום פרויקטים של התחדשות עירונית, ניתן להוריד את רף ההסכמה הנדרשת של בעלי הזכויות במקרקעין מ-100% ל-80% בלבד. בכדי לקצר תהליכים, בחנו הרשויות את כלל מפת הדיור בישראל והגדירו מתחמים ספציפיים שכל מבנה שנכלל בתוכם, זכאי אוטומטית להשתתפות בתכנית פינוי בינוי.

ואם אתם לא נכללים במתחמים הללו? האם ייתכן שאתם זכאים? ובכן, התשובה היא שייתכן שאתם כן זכאים ואולי מסיבות שונות לא הוגדר המבנה שלכם במסגרת מתחם. במקרה כזה, כדאי להיעזר בעורך דין שיבחן את זכאותכם על פי רשימת הקריטריונים ואם אתם עומדים בכלל הקריטריונים, תוכלו להשתתף בתכנית גם אם לא הוגדר המבנה שלכם כחלק ממתחם שאושר מראש.

משרד עורכי דין גרומן ושות’ מתמחה במגוון רחב של שירותי ייעוץ, ליווי וייצוג בתחום המקרקעין ובכלל זה אוחז בהתמחות מיוחדת בתחום הפינוי בינוי. צוות עורכי הדין של המשרד ישמח לתת לכם את כל המידע לו אתם זקוקים בנושאים של פינוי בינוי מתחמים, קריטריונים וזכאות להשתתף בתכנית וכן ישמח לסייע לכם לבחון את זכאותכם ולעמוד על זכויותיכם בחוק. לפרטים נוספים צרו קשר עוד היום בטלפון 03-7794004.