עו”ד ליטיגציה אזרחית

Home » מאמרים » עו”ד ליטיגציה אזרחית

עו”ד ליטיגציה אזרחית

Posted on

מה מייחד עורך דין ליטיגציה אזרחית

קיימת הבחנה שהרגישות לה אינה גבוהה דיה בקרב הציבור הישראלי בסוגיה של התמחויות ומיומנויות משפטיות, ואילו ההשפעה שלה בעת בחירת עורך דין היא מהותית ללקוח ולהצלחה בתיק. בחירה נכונה של עורך דין היא בחירה שמבוססת על אופי וטיב המיומנויות שלו ובעוד ששם המקצוע הוא אחד- עריכת דין, הפרקטיקה מחולקת להתמחויות אשר מתאפיינות במיומנויות שונות. כך לדוגמה מיומנות ההופעה בבית המשפט שמאפיינת את הליטיגציה שונה מהמיומנות שמאפיינת את מלאכת הייעוץ המשפטי.

בפועל, לא רק שמדובר במיומנויות שונות, אלא שגם האישיות של בעל המקצוע שונה בתכלית, הכישורים המקצועיים שונים והעדר ההבחנה המעשית שמובילה להפעלת פרקטיקה שגויה, כמו יועץ משפטי שנאלץ להופיע בפני שופט – מהווה מכשלה עד לכדי הפסד בפועל.

כשבאים לבחור עורך דין, מידת ההתאמה בין הצורך המשפטי לבין מיומנויותיו של עורך הדין שיטפל בתיק יהוו משקל מכריע בהצלחה או הפסד שלו.

סוגי ליטיגציה בבית המשפט

בפרקטיקה המשפטית קיימת ליטיגציה בכל ענפי המשפט לרבות המשפט האזרחי, המשפט המסחרי, בית המשפט לענייני משפחה וכיוצא באלה. במיוחד בסוגיות אזרחיות המערכת המשפטית מנסה לצמצם במשאבים ועל כן חלקים גדולים של ההליך שהיוו חלק מהליך הייצוג הרשמי בשלבי הטיעון הועברו להסדר שונה במסגרתו הם מוגשים בנפרד – בכתב. שינוי המאזן בצורה כזאת מחדד את האפקט של הליטיגטור.

למעשה, זמן הטיעון שהתקצר הותיר לעורך הדין חלון הזדמנויות הרבה יותר קטן בשביל להבריק ולשכנע בטיעון שלו תוך שהוא עושה שימוש אופטימלי במיטב הכלים שעומדים לרשותו, מה שהופך את החשיבות של המיומנות המקצועית של עורך הדין לחשובה כל כך.

חשיבות כישורי הדיבייט

דיבייט היא אמנות השכנוע שמהווה את הלב הפועם של הליטיגציה. דיבייט הוא בעצם ויכוח ספורטיבי, כלומר תחרותי בין שתי קבוצות לרוב שמטרתן לשכנע שהעמדה שלהם ביחס לנושא שסביבו מתווכחים היא העמדה הנכונה יותר. התחרות, כלומר הדיבייט, היא זו שמכריעה את הכללים וכן גם את כמות הקבוצות, כאשר אלה מציגות טיעונים בעד ונגד הנושא הנבחר. התחרות מודדת את אופן הצגת העמדה ומידת יכולת השכנוע של הקבוצה, תוך הגבלת יכולת הבקיאות בנושא עצמו.

זאת אומרת שמה שעומד למבחן הם יכולות השכנוע של המתמודד, ולא שום דבר אחר בפועל.

ככל שזה נוגע לבית המשפט, העובדות כמובן עומדות בבסיס התהליך, ועדיין – אופן הצגת העובדות הוא זה שיכריע בסופו של דבר את הכף.
עו"ד ליטיגציה אזרחית

בחירת עורך דין ליטיגציה אזרחית- מה חשוב לדעת?

תחום המשפט האזרחי הוא תחום מאד מגוון וככזה דורש התמחויות שונות, הן מהבחינה המשפטית, אבל לא פחות חשוב מזה – מבחינת יכולות הטיעון שלו. דווקא במשפט האזרחי חלק לא מבוטל מהתיקים כן רואים שופט בסופו של דבר ולכן במקרה זה הליטיגציה מהווה חלק גדול ומשמעותי.

בעת חיפוש עורך דין לסוגיות אזרחיות, חשוב מאד לוודא שעורך הדין מנוסה ומיומן דיו הן בתחום ההתמחות המדובר, הן בפרויקטים דומים והן בייצוג המשפטי שלהם בפועל. יחד עם זאת, מיומנויות ליטיגציה הם במידה רבה מיומנויות אישיותיות וליטיגטורים טובים אפשר לזהות בקלות רבה משיחה קצרה.

מעבר לכריזמה וכישורים רטוריים, הליטיגטור המומחה בקיא במיומנויות בינאישיות ובעל הבנה עמוקה של נפש ופסיכולוגיית האדם. הוא פשוט יודע לשכנע. אלו מהווים את חומרי הגלם להופעתו בבית המשפט ומידת השליטה שלו בהם לעיתים היא בלבד תכריע את ניצחונו.

לקבלת יעוץ משפטי ושירותי ליטיגציה צרו קשר באמצעות האתר על ידי הקלקה על הקישור או צרו קשר בטלפון מספר 03-7794004.