עורך דין ליקויי בנייה – על מה ולמה?

Home » מאמרים » עורך דין ליקויי בנייה – על מה ולמה?

עורך דין ליקויי בנייה – על מה ולמה?

Posted on

קרה לכם שנתקלתם בנזילות ורטיבות בבניין מגוריכם? הייתם עדים לירידת ערך משמעותית בנכס שלכם, שנגרמה כתוצאה ממעשיו או הוראותיו של אדם אחר? אתם מחפשים קצה חוט כיצד להתחיל עם התהליך של החזרת הרכוש והנכס אל קדמותו? עו”ד המתמחה בליקויי בנייה הוא האיש אותו אתם מחפשים. בעזרתו, תוכלו לדעת מה הם זכויותיכם בבניין, וכן את חובות הקבלן, ועד הבית, השכנים וכל המעורבים.

עו”ד ליקויי בנייה הוא אדם שתחום התמחותו הוא בבנייה רשלנית, בין באופן הבנייה וטיב המלאכה, ובין בחומרי הגלם ועמידתם בתקנות הבנייה המעוגנות בחוק התכנון והבנייה. החוק, שחוקק בשנת 1965, קובע בפרוטרוט אילו מבנים עומדים בתקן של בניין שראוי לגור בו, באילו חומרים ניתן להשתמש ומי הם הגורמים המאשרים לכל תחום אחריות בתהליך הבנייה. אי קבלת אישור רלוונטי מגורם מוסמך מהווה עבירה פלילית, וכפי שאומר החוק בתיקון מספר 101 תשע”ד: “גורם מאשר – מי שאישורו או ההתייעצות עמו הם תנאי למתן היתר או לביצוע עבודות לפי היתר”. עבירה על אחד מחוקים אלו איננה עבירה פלילית בלבד, אלא מהווה סכנה ממשית ולא ניתנת לצפייה מראש לחיי אדם.

חשיבותו של מומחה ליקויי בנייה גדולה לאין ערוך, שכן בידיהם של רוב ככל האנשים, אין את הידע המקצועי הדרוש כדי להבחין בין חומר מותר לחומר אסור, וכן בפגמים הרבים שעלולים להיווצר כתוצאה משגיאה או רשלנות בתהליך הבנייה. יתרה מזאת, גם לאחר השלמת הבנייה, שינוי מסוים בטיבו של הבניין, כמו פתיחת או סגירת מרפסת עלול להשפיע על כלל דיירי הבניין כאשר לא נעשה הוא בצורה חוקית, מסודרת, אחראית ובטיחותית. קיים צורך גדול באדם הבקיא בסעיפי החוק, נספחיו ותיקוניו הרבים שתוקנו עם השנים. לשם כך, טוב לכל מי שנזקק לדבר להתייעץ עם עורך דין ליקויי בנייה מומלץ, מקצועי ובעל שם.

 

מתי תזדקקו לשירות שכזה?

אם כן, מה הם אפוא הממצאים בשטח, אשר בגינם כדאי לפנות אל עורך דין תביעות ליקויי בנייה? קודם כל, בעת רכישת דירה, יש להתייעץ עם מהנדס שמכיר את החומרים מהם הבית נבנה – במקרה שמדובר בדירה חדשה מקבלן, או לחלופין את השינויים שבוצעו בבית מאז הוקם. בחינתו של המהנדס, תהווה מרכיב ראשוני בהחלטה האם יש לפנות לעורך דין לצורך תביעת תיקון העוולות, או לכל הפחות תמחור מחדש בהתאם לממצאים. לדוגמא, מהנדס שחשף מצב רעוע ביותר של צנרת בית שנמכר כיד שנייה, יביא זאת לידי הרוכש הפוטנציאלי, וזה בתורו יעביר לידי הבעלים וידרוש מהם להוריד את הסכום המבוקש עבור הדירה. אשר על כן, אם נתקלתם בסביבתכם במקרה של ליקויי בנייה, עורך דין מתאים יכול להוות גורם קריטי להיותה של העסקה הוגנת וכדאית עבורכם.

שנית, מפעם לפעם, ראוי לכל אדם לעשות בדק בית עצמי, ולבדוק את מצב המערכות הבסיסיות בביתו, כמו למשל הצנרת, החשמל, האינסטלציה, הניקוז והריצוף. אם בבדיקה שגרתית של בית חדש באופן יחסי, התגלה פגם רציני במערכת החשמל, לדוגמא, סביר אפוא שכבר מראשית ימיו של הבניין הפגם היה קיים, וזאת כתוצאה מטיפול  לקוי ולא מספק עוד בשלב הבנייה. באותו אופן, במקרה של נזילות מים במקומות לא רצויים, כתמי עובש או פיצוץ צינור ניקוז או חשמל – יש היתכנות גבוהה לרשלנות בשלב בניית הבניין. במקרים אלו, יוכל להגיש עורך דין תביעה נגד קבלן – ולהילחם למען זכותו של הלקוח שלו לדירה העומדת בתקנים הראויים.

ומה בנוגע לתזמון התביעה כנגד הקבלן? האם יש לה חשיבות? גם במקרה ששנתיים לאחר תחילת המגורים בדירה התגלה בה ליקוי חמור יש חשיבות לפעול בבהילות מול הקבלן? התשובה היא באופן מוחלט וברור חיובית. פירושה של השתהות במועד הגשת התביעה הוא איבוד המומנטום של הלקוח ביחס למידת הבהילות של תיקון הבעיה. הליך משפטי ארוך ומייגע, הכולל קביעת תאריכי משפט רחוקים, גביית עדויות, איסוף ממצאים ודיונים רבים – עלול להיגרר על פני חודשים רבים – עת שהליקוי שזה עתה נחשף עלול להתפוצץ בכל רגע ולהחריף את המצב שבעתיים. לעומת זאת, פעולה מיידית מול עורך דין ובית משפט, יכולה להביא לידי הוצאת צו עשה, המחייב את הקבלן לתקן באופן מידי את הליקוי.

 

משרד גרומן ושות’

משרד עורכי דין גרומן ושות הוא משרד בוטיק רב מוניטין העוסק שנים רבות בתחום המקרקעין והנדלן. . הוא מציע מגוון ערוצים משפטיים שיכולים לסייע לכם: ייעוץ אסטרטגי וליווי משפטי, סיוע בהסכמי מכר, חכירה, שכירות וניהול נכסים, ייעוץ ותמיכה בענייני מיסוי מקרקעין והענקת ייצוג הולם, אדיב ומקצועי בכל הערכאות השיפוטיות. אם כן, בין אם תזדקקו לשירות עורך דין ליקויי בנייה בצפון, בין אם תחפשו עורך דין ליקויי בנייה במרכז, ובין אם תעדיפו בכל מקום אחר – משרד גרומן ושות’ עורכי דין הוא המשרד בשבילכם, תוכלו לפנות אלינו, להתייעץ ולקבל מידע בכל נושא.

למידע נוסף ויצירת קשר, כתובת המשרד היא ברחוב בר כוכבא 23, בני ברק
טלפון: 03-7794004
דוא”ל [email protected] :

שאלות? דברו אלינו. השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם

https://www.groman.co.il/contact/