פינוי בינוי הסכמת דיירים

Home » מאמרים » פינוי בינוי הסכמת דיירים

פינוי בינוי הסכמת דיירים

Posted on

בכל פרויקט פינוי בינוי הסכמת דיירים היא תנאי מפתח להזנקת הפרויקט ולמרבה הצער, ישנם מקרים רבים מדי בהם הסכמה כזאת או שיתוף פעולה מצד הדיירים אינה מושגת בקלות לה היינו מצפים. מדוע מסרבים דיירים לפרויקט שאמור לשפר את איכות החיים שלהם ולהשביח את ערך הנכס שלהם? האם ישנן סיבות מוצדקות לסירוב כזה? האם יש דרך לכפות את הפרויקט על דיירים סרבנים במקרים שבהם אין הסכמה גורפת? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

 

מדוע מתנגדים אנשים לפינוי בינוי?

כאמור, במסגרת פרויקט פינוי בינוי הסכמת דיירים הוא תנאי מפתח בהזנקת והצלחת הפרויקט, ולא תמיד הסכמה כזאת היא בנמצא. על פניו, ניתנו כל התמריצים האישיים והכלכליים הנדרשים לכך שכל בר דעת ירצה מאוד להשתתף בפרויקט, אלא שישנם מקרים רבים בהם אנשים אינם מעוניינים בכך וזאת מסיבות שונות שביניהם מחלה קשה, נכות, גיל מבוגר, קושי כלכלי, קושי נפשי לעזוב את הבית המוכר והטוב, קושי לשנות באופן זמני את מקום המגורים וכן הלאה. סירוב יכול לנבוע גם מחשש של דיירים מסוימים מכך שבתהליך ייחשפו עבירות בנייה שעשו, או מכך שבמסגרת התהליך יאבדו את ההשקעות שעשו בשיפוץ ביתם הקיים. כמובן שגם קיימים מקרים רבים מדי של סירובים בלתי סבירים, מצד דיירים, הנובעים משיקולים אישיים צרים הלוקים בחוסר תום לב או אף, למרבה הצער, סחטנות גרידא.

 

מה עושים אם אין הסכמה?

חוקי המקרקעין בישראל הם מאוד מפורטים ומתייחסים גם לנושא של הזנקת תהליכים תכנוניים על ידי בעלי דירות בבניינים משותפים על בסיס רוב יחסי, והכל בהתאם לפעולות שרוצים לבצע. כלל אצבע הוא שהריסה ובניה מחדש של מבני מגורים, למעט מספר חריגים, דורשת הסכמה של כל בעלי הזכויות בבניין, אולם חוק פינוי בינוי, נוכח האינטרס הלאומי העומד מאחורי קידום פרויקטים מסוג זה, קובע כי בהינתן שקיימת הסכמה של 80% מבעלי הדירות בבניין לביצוע הפרויקט, הרי שהדיירים שסירבו לביצוע הפרויקט נמצאים בבעיה וניתן יהיה להפעיל עליהם שורה של סנקציות ואף להסמיך את עוה”ד של היזם או של יתר בעלי הדירות לחתום בשמם על כל המסמכים הנדרשים לביצוע הפרויקט. יחד עם זאת, הדברים הם לעולם לא פשוטים, במיוחד אם הסיבות לסירוב הן מוצדקות וממשיות. במקרים רבים יצטרכו דיירי הבניין עצמם להיות מעורבים בפתרון שיועמד לרשות הדיירים הסרבנים על מנת שאלה ייתנו את הסכמתם.

בכל מקרה, הנושא של הסכמת דיירים בפרויקטים ואופן הטיפול שבדיירים סרבנים של פינוי בינוי ובפרויקטים נדל”ניים בבניינים משותפים בכלל, הוא נושא משפטי מורכב ורגיש ואם מתעוררות אצלכם בעיות סביב נושא זה, חשוב שלצידכם יעמוד עורך דין מקרקעין שמכיר היטב את התחום ויכול לסייע לכם גם בגישור ופישור בין הדיירים וגם בהפעלת כוח החוק לטובתכם במקרה הצורך.

משרד עורכי דין גרומן ושות’ מספק מגוון רחב של שירותי ייעוץ, ליווי וייצוג משפטי בתחום המקרקעין ובכלל זה אוחז בהתמחות יוצאת דופן בתחום פינוי בינוי ותמ”א 38. אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר עוד היום בטלפון 03-7794004 ולקבל תשובות לכל השאלות שמטרידות אתכם סביב פינוי בינוי הסכמת דיירים, סרבנות דיירים ונושאים רלוונטיים אחרים.