פינוי בינוי כפוי

Home » מאמרים » פינוי בינוי כפוי

פינוי בינוי כפוי

Posted on

ישנם המון בעלי דירות בישראל שהיו שמחים לו היה מתאפשר להם לבצע פרויקט פינוי בינוי באזור בו מצוי הבניין שלהם. פרויקט כזה יכול להשביח מאוד את ערך הדירה של כל אחד מהדיירים שבהרבה מקרים ייתכן שמצבה של הדירה רעוע ואף נמצאת בבניין מט לנפול ובהתאם לשפר לאין שיעור את איכות חייהם בבניין ואף בשכונת המגורים שלהם. יחד עם זאת, מסיבות שאינן תמיד ניתנות להבנה, ישנם גם לא מעט מקרים בהם דיירים בבניין אינם מעוניינים להשתתף בפרויקט, בין שמדובר בדייר אחד סרבן ובין שמדובר במספר דיירים או בכל הדיירים עצמם. בחלק המקרים הסיבות לסירוב יכולות להיות מוצדקות בין אם מדובר בקשיש או בעל מוגבלות והחוק משתדל לתת מענה גם למקרים אלו. המונח פינוי בינוי כפוי הוא מונח שמשקף סיטואציה בה המדינה כופה על אדם אחד או יותר להשתתף, או לכל הפחות, לא למנוע את עריכתו של פרויקט פינוי בינוי ויש לכך כמה סיבות.

 

כפיית פינוי בינוי על דייר סרבן

המצב הקלאסי וגם היותר שכיח הוא המצב של דייר סרבן שמסרב לתת את הסכמתו לביצועה הפרויקט בבניין, וזאת על אף שרוב הדיירים דווקא מאוד מעוניינים בכך וכבר נתנו לכך את הסכמתם. במקרה כזה, ואף אם טרם התקבל הרוב הדרוש על פי חוק, ניתן להיעזר בעורך דין מקרקעין המתמחה בתחום של פינוי בינוי על מנת לנסות ולהגיע להסכמות מול הדייר הסרבן. ככל שהניסיונות להביא את הדייר הסרבן לשתף פעולה לא עם ביצוע הפרויקט צולחים וקיים הרוב הדרוש על פי חוק, ניתן לפנות למפקח על המקרקעין שבסמכותו להסמיך את עוה”ד מטעמם של היזם או בעלי הדירות לחתום בשמו של הסרבן ובעצם להכריז על פינוי בינוי כפוי ביחס לאותו דייר סרבן. במקביל  ניתן גם להגיש תביעה כספית נגד הדייר בגין הנזקים שנגרמו ליתר בעלי הדירות עקב סירבו לשתף פעולה אך פעולה זו ננקטת לעיתים רחוקות..

 

פינוי בינוי כפוי על כלל הדיירים

ישנם גם מקרים בהם קיים הרוב הנדר של דיירים שמעוניינים לבצע את הפרויקט אך הבניין בו הם גרים לא נמצא באזור אשר הוכרז כמתחם פינוי בינוי ובמצב כזה, ההחלטה לבצע את הפרויקט לא יכולה להתקבל על ידי  כל בעלי הדירות ללא יוצא דופן – כמובן שבפרויקט בקנה מידה רחב, השמה של 100% היא בגדר בלתי אפשרית. במקרה כזה, יוכלו לפנות בעלי הדירות לרשויות להכריז על פינוי בינוי כפוי למתחם בו מצוי הבניין וזאת מכמה סיבות אפשריות: הפרויקט נדרש כחלק ממאמץ רוחבי של הרשות המקומית להתחדשות עירונית, הבניין מצוי באזור בו אושרה תוכנית פינוי בינוי או ניתן צו של מתחם פינוי בינוי ותנאי סף הוא שקיימות לפחות 24 יחידות בבניין שהוצע לפינוי בינוי כפוי. מקרים אלה הם מקרים שמייצרים את הסיבות הקלאסיות לכפייה של פרויקט פינוי בינוי על דיירים שאינם מעוניינים לבצע את הפרויקט. יחד עם זאת, בכל מקרה יש לבחון מהי סיבת הסירוב ולהבטיח שהדיירים מקבלים מענה לסיבה זו, אם היא מוצדקת.

במשרד עורכי דין גרומן ושות’ תוכלו למצוא את עורכי הדין הטובים ביותר בתחום של פינוי בינוי ולקבל את כל התשובות על השאלות שמטרידות אתכם בנושא של פינוי בינוי כפוי, בין שאתם בצד שמעוניינים לכפות אותו ובין שאתם בצד שמתמודד עם מהלך כזה שמופנה כלפיו. לפרטים נוספים צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 03-7794004.