קניית דירה בחול 

Home » מאמרים » קניית דירה בחול 

קניית דירה בחול 

Posted on

נדלן הוא אפיק השקעה יציב וחזק ורבים מתעניינים ברכישת דירה להשקעה. המציאות בישראל מקשה מאוד על רכישת נדל”ן להשקעה, עקב הצפיפות והביקוש הגבוה לדירות ככלל ובאיזור המרכז בפרט מחירי הדירות גבוהים מאוד ולרבים אין את האפשרות לרכוש דירה להשקעה בארץ. בנוסף, בישראל ישנו מס רכישה גבוה מאוד עבור קניית דירה מה שמקשה גם על רכישת דירה בארץ.

בשל כך, רבים פונים לרכישת נדל”ן להשקעה בחו”ל; במקרים מסוימים, דירות בחו”ל יהיו זולות מרכישת נכס דומה בארץ. עם זאת,  רבים תוהים איך קונים דירה בחול? הרי מדובר בהליך מסובך עקב המרחק, הקושי השפתי וחוסר הבנה בשוק הנדל”ן המקומי. ריכזנו עבורכם כמה נתונים שכדאי להתחשב בהם לפני קניית נכס בחו”ל.

 

ההיבטים המשפטיים לפני רכישת דירה בחול 

בשונה מישראל, מס הרכישה עבור דירה הינו נמוך מה שמקל על רכישת נכס בחו”ל. עם זאת, לפני קניית נכס בחול יש לבדוק היטב את מדיניות המס באותה המדינה כך תוכלו להעריך בצורה הטובה ביותר את שווי העסקה. במקביל, עליכם לברר את החובות שלכם כלפי רשות המיסים בישראל והאם אתם צריכים להצהיר על העסקה;וכן, מה החוק בישראל אומר לגבי ההכנסות שההשקעה בנכס תניב.

כמו כן, כדי לרכוש דירות בחו”ל מומלץ להיעזר באנשי מקצוע שיוכלו להכווין אתכם ולהוביל אתכם לעסקה מוצלחת מאשר קניית נדלן בחו”ל באופן עצמאי . במסגרת זאת, כדאי להתייעץ עם אנשים שביצעו עסקאות דומות בחו”ל, או לחילופין אנשים המתמצאים בנדל”ן באיזור הנכס, וכמובן ייצוג משפטי המתמחה בתחום הנדל”ן הכרוך בעת רכישת דירה בח”ול.

בנוסף, כאשר אתם ניגשים לקניית נכס בחו”ל כדאי לבדוק על האפשרות להקל על הנגישות למדינה. אם החלטתם על רכישת נכס באירופה או ארה”ב, אולי תרצו לברר האם קיימת זכאות לאזרחות פורטוגלית  ו/או אזרחות אחרת באחת ממדינות האיחוד האירופאי. זאת, תאפשר לכם לנוע בקלות ברחבי אירופה וכן, תעניק לכם ויזה קבועה לארה”ב בשל מעמדכם כאזרחים אירופיים.

 

ההיבטים הכלכליים בקניית נכס בחו”ל

כאשר אתם ניגשים לקנות נכס בחו”ל כדאי לקנות נכס במדינה שבה המטבע יציב וחזק, כמו פאונד או דולר. אחזקת נכס במדינה בעלת מטבע יציב תצמצם את הסיכון לטלטלות בשוק המקומי וכן, לירידה בערך הכנס. 

למיקום הדירה יש חשיבות גדולה בקניית נכס להשקעה. כיום, ההשקעות המומלצות ביותר הן בערים בהן יש הרבה סטודנטים וצעירים. בדרך כלל, ערים שיש בהן אוניברסיטאות ומקומות בילוי. בערים אלו תוכלו להשקיע בדירה או במגורי סטודנטים במחיר לא גבוה באופן יחסי ולאלו תמיד יהיה ביקוש גבוה בקרב הסטודנטים והצעירים בעיר. 

לפני קניית דירה בחו”ל יש לחקור את שוק הנדל”ן המקומי וכך לאמוד את כדאיות העסקה. יש לקחת בחשבון את מחירי הדיור באיזור, האם יש ביקוש למגורים בשכונה? או שקיימת הגירה שלילית ממנה? (מצב בו יותר דיירים עוזבים את השכונה), האם יש ביקוש רב לשכירות? מה מגמת מחירי השכירות בעיר ובשכונה בה נמצא הנכס?.

כל אלו נתונים שישפיעו באופן ישיר על כדאיות העסקה, במדינות מפותחות באירופה ובארה”ב ניתן לבדוק על נתונים אלו בעזרת חיפוש המידע באינטרנט. 

כמובן שהתשואה שתניב ההשקעה בנכס הינה מטרת התהליך , תשואה ריאלית להשקעה בנדל”ן הינה תשואה של עד- 9%-7 בשנה. שימו לב שתשואה גבוהה עשויה להצביע על השקעה בעלת סיכון גבוה. ולכן, כדאי להשקיע בנכס בעל שיעורי תשואה סבירים והגיוניים. הבטחות לתשואה בשיעור גבוה מהסביר ומהמקובל יש לבחון במשנה זהירות. 

בנוסף, אם ברצונכם שהדירה תשמש כדירת נופש בחלק מימות השנה ובשאר השנה תהיה מושכרת, כדאי לרכוש דירה באיזור מתאים שגם יהיה מבוקש לשכירות במהלך השנה וגם תוכלו להינות מהנוף הנשקף באיזור בחודשי הקיץ. בהקשר זה יש לבדוק ולוודא שבמקום בו ממוקם הנכס אין הגבלות על השכרות יומיות כדוגמת אייר בי אנד בי (חקיקה האוסרת השכרות מסוג זה מקודמת במספר מדינות) . בנוסף, מומלץ להשקיע בעיצוב וריהוט הבית לטעמכם במקביל, נראות טובה של הבית עשויה להעלות את שכר הדירה שתוכלו לגבות.  

 

בכל מקרה בו תרצו לרכוש דירה בחו”ל כדאי להיעזר בייעוץ משפטי המתמחה בתחום הנדל”ן אנו משרד עורכי הדין גרומן ושות’ המתמחה בתחום הנדל”ן ובתחום ההתחדשות העירונית. בין היתר, מתמחה בעסקאות נדל”ן וליווי משפטי בפרויקטי תמ”א 38 ופינוי בינוי וכן, מיסי מקרקעין. כמו כן, המשרד סיוע משפטי  לאנשי עסקים וחברות פרטיות, חברות נדל”ן ציבוריות ופרטיות.  לייעוץ משפטי ומקצועי בתחום הנדל”ן לחצו כאן.