שכר טרחת עורך דין במכירת דירה

Home » מאמרים » שכר טרחת עורך דין במכירת דירה

שכר טרחת עורך דין במכירת דירה

Posted on

מהו שכר טרחת עורך דין במכירת דירה

לא פעם פונים אל משרדנו אנשים המעוניינים לדעת מהו שכר טרחת עורך דין במכירת דירה. אכן, זוהי שאלה חשובה שכן עלויות שכר הטרחה, למרות שמהוות חלק מזערי מהעסקה, עדיין מהוות חלק משיקולי הכדאיות של מכירתה.

למידע נוסף לחצו כאן

אז כמה עולה השירות?

חשוב להבין כי אין מחירון אחיד ומחייב שלפיו פועלים כלל עורכי הדין בישראל, למעט במקרים של קבלן המוכר הדירה אך הדבר אינו תופס לגבי מוכרים פרטיים. אכן, כל משרד רשאי לגבות שכר טרחה בהתאם לשיקוליו המגוונים, בדיוק כפי שאתם רשאים לבחור את עורכי הדין שאיתם תעבדו בהתאם לשיקוליכם. יחד עם זאת, אין בכך לומר שמדובר בתחום פרוץ שבו כל אחד זורק את המספר שנראה לו.

ראשית, ישנה המלצה רשמית מטעם לשכת עורכי הדין בישראל, על כך שבגין הטיפול במכירת דירה יגבה עורך הדין 1.5% מערך הדירה הנמכרת. רק על מנת לסבר את האוזן, אם מדובר בדירה ששווייה 2 מיליון ₪ הרי ששכר הטרחה של משרד עורכי הדין במקרה זו יעמוד על 30 אלף ₪. ואולם, העלות עשויה להשתנות למעלה ולמטה שהרי מדובר בהמלצה בלבד של לשכת עורכי הדין והיא אינה מחייבת. מרבית המשרדים אכן מתמחרים את שירותיהם בהתאם לה כאשר העלויות כמעט תמיד נעות בין חצי אחוז לשני אחוז. כך לדוגמא, על טיפול במכירתה של אותה הדירה בשווי של 2 מיליון ₪ עשוי משרד אחד לגבות שכר טרחה של שני אחוז, כלומר 40 אלף ₪, ואילו משרד אחד יגבה רק חצי אחוז כלומר עשרת אלפים ₪.

יובהר, כי שכר הטרחה שגובה משרד זה או אחר מושפע משיקולים שונים. לדוגמא, ככל שמדובר בעסקה בעלת מורכבויות משפטיות ואחרות, וככל שעורך הדין נדרש ליותר שעות טיפול ועיסוק בה, הרי שעלויות שכר הטרחה נוטות לעלות. כמו כן, שכר טרחת עורך דין במכירת דירה יכול להיות מושפע מהמוניטין של המשרד, שהינו פועל יוצא של הוותק והניסיון, של הצלחות מוכחות, של אזור הפעילות במרכז או בפריפריה, וכן הלאה.

שכר טרחת עורך דין במכירת דירה
סוגיית העלויות בבחירת עורך הדין

כמו בכל תחום, ברור שישנו היגיון ואף צורך בהשוואת שכר טרחה עורך דין במכירת דירה בין משרדים שונים. יחד עם זאת, חשוב גם להבין שישנם הבדלים בין עורכי הדין המציעים את שירותיהם מבחינת התמחותם הספציפית, הניסיון שיש להם בליווי מכר דירות, יכולתם לייעץ בענייני מיסוי, יכולתם לייעל ואף לזרז את הליכי המכירה, ועוד. לכן, יש למצוא את האיזון בין עלות למקצוענות ולזכור שבכל מקרה שיעור שכר הטרחה מתגמד לעומת גובה העסקה.

לפרטים נוספים בנושא ולקבלת ליווי מטעם עורך דין בעל ניסיון רב, הנכם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי הדין גרומן ושות’ בטלפון 03-7794004.