תמ”א 38 הסכמת דיירים

Home » מאמרים » תמ”א 38 הסכמת דיירים

תמ”א 38 הסכמת דיירים

Posted on

תמ”א 38 – הסכמת בעלי הדירות והתנגדויות

פרויקט תמ”א 38 מסוג הריסה ובנייה או חיזוק צופן  בחובו יתרונות רבים כמו העלאת איכות החיים, הטבות כלכליות עבור בעלי הדירות וכן חיזוק הבניין מפני רעידות אדמה  יחד עם זאת, ישנם לא מעט אתגרים שעומדים בפני היזם ובעלי הדירות בבניין, כמו אתגרים תכנוניים, משפטיים ופסיכולוגיים שמצריכים סבלנות, זאת בנוסף להתמודדות עם בעלי דירות בבניין שאינם מעוניינים לממש את הפרויקט חרף היתרונות שמנינו לעיל.  

 

מדוע יש צורך בהסכמת דיירים?

 חוק המקרקעין קובע את סף ההסכמה הנדרשת לצורך הוצאתו לפועל של פרויקט תמ”א מסוג חיזוק שעומד על הסכמה של  66% מבעלי הדירות בבניין אשר 4/5 מהרכוש המשותף צמוד לדירותיהם והסכמה של 80% מבעלי הדירות בבניין אשר 4/5 מהרכוש המשותף צמוד לדירותיהם בפרויקט תמ”א מסוג הריסה ובנייה. ללמדנו כי בהיעדר הרוב הדרוש בחוק, קידום הפרויקט הוא בלתי אפשרי מלכתחילה ובהיעדר הסכמת מלוא בעלי הדירות בבניין, לא ניתן להוציאו אל הפועל ללא אכיפתו על בעלי הדירות בבניין שמתנגדים לו, באמצעות תביעה למפקחת אל הבתים המשותפים שמוסמכת לאשר או לדחות התנגדות זו. הסכמת הדיירים אם כן, הנה חלק בלתי נפרד ומשמעותי בתהליך שכן באמצעות הסכמות אלה ניתן להתחיל בשלביו הראשונים של הפרויקט שהוא, גיבוש זהות הנציגות שתפעל בשמם, מינוי משרד עו”ד ויועצים מקצועיים שייצגו אותם ובחירת החברה היזמית או הקבלנית שתבצע עבורם את הפרויקט. 

למה להתנגד?

ראשית, חשוב לזכור שכמגוון האנשים כן מגוון הדעות, וסביר להניח ש בכל פרויקט תמ”א, יהיו מבין בעלי הדירות גם כאלה שיתנגדו למימוש הפרויקט, בשל סיבות רבות ומגוונות כגון התנגדות לתמורה המוצעת לבעלי הדירות, התנגדות לזהות היזם, סכסוכי שכנים או ניסיון לייצר עבור עצמם תמורה עודפת שאינה ניתנת לבעלי הדירות האחרים. יחד עם זאת, ישנם בעלי דירות שמתנגדים לפרויקט מטעמים של קושי רגשי נכות או מגבלה אחרת שאינה מאפשרת להם לפנות את דירתם בפרויקט תמ”א הריסה ובנייה או קושי בריאותי להתגורר בדירה במהלך העבודות בפרויקט תמ”א חיזוק. כך או אחרת,   , אם המטרה היא קידום הפרויקט הרי שיש להתנהל בדיאלוג ובהבנה גם מול המתנגדים, להקשיב להם ולנסות ליצר פתרונות יצירתיים שיהיו מקובלים על כלל בעלי הדירות בבניין ויביאו למימוש פרויקט בצורה היעילה והמהירה ביותר. בהחלט קיימים – בין אם מטעם היזם שמאחורי ההצעה ובים אם מטעם חברה אחרת.

לפרטים נוספים בנושא הנכם מוזמנים לפנות אל משרדנו בטלפון 03-7794004.