תמ”א 38 התנגדות דיירים

Home » מאמרים » תמ”א 38 התנגדות דיירים

תמ”א 38 התנגדות דיירים

Posted on

התנגדות לתמ”א 38 מטעם דיירים 

בשנים האחרונות פרויקטים רבים בהתחדשות עירונית תופסים תאוצה בכל רחבי הארץ אך לא פעם, ישנם פרויקטים שמתעכבים עוד בשלבים הראשוניים ביותר של הפרויקט עקב התנגדות מצד בעלי הדירות בבניין שאינם מעוניינים בקידום הפרויקט ומבקשים לסכלו בשל סיבות שונות ומגוונות כמו רצון לקבל תמורה גבוהה יותר לעומת התמורה שניתנת לבעלי הדירות האחרים בבניין, סחטנות, סכסוכי שכנים, אי נוחות להתגורר בדירה בתקופת העבודות בבניין או בשל קושי רגשי, נכות או מגבלה פיזית שמקשה עליהם לפנות את הדירה ולהתגורר לתקופה מסוימת בדירה אחרת.. מדובר בבעיה משמעותית אשר מקשה על היזם שמשקיע מכספו ומרצו לקידום הפרויקט ומקשה על הדיירים שמעוניינים לשפר את אורח חייהם ולעלות את ערך נכסיהם. 

 

מי מתנגד לתמ”א 38?

התנגדות לתמ”א 38 יכולה לעלות כאמור מצד בעלי דירות בבניין, מסיבות שונות, יש שיטענו כי הם אינם מעוניינים לגור בדירה בתקופת העבודות בבניין בשל הרעש והאבק או כי אינם מעוניינים בבניית דירות נוספות מעל דירתם בקומה העליונה, בפרויקט תמ”א מסוג חיזוק. ישנם בעלי שיטענו לקושי לעזוב את דירתם הקיימת בשל קושי רגשי, נכות או מגבלה  בפרויקט מסוג תמ”א (הריסה ובנייה) או בפרויקט פינוי בינוי, ישנם בעלי דירות שיסרבו לפרויקט רק מטעמי סחטנות ורצון לקבל תמורה עודפת, בשל סכסוכי שכנים, התנגדות לזהות היזם או לתוכנית המוצעת. . 

חוק המקרקעין (חיזוק בתים משותפים מפני רעידות אדמה) תסש”ח-2008 קובע את שיעור ההסכמה הדרוש מצד בעלי הדירות בבניין לשם הוצאתו לפועל פרויקט תמ”א 38 (הריסה ובנייה/חיזוק) או פרויקט פינוי בינוי על אף קיומם של מתנגדים לפרויקט ומאפשר לבעלי הדירות לפנות לערכאות משפטיות רלבנטיות בבקשה לאכיפת ההסכם על מתנגדים אלו, בין אם זה למפקחת על הבתים המשותפים במקרה של פרויקט תמ”א 38 (הריסה ובנייה/חיזוק) ובין אם זה בפנייה לבית המשפט.  לרוב נמצא כי מגמת ערכאות אלה היא לאכוף את ההסכם על המתנגדים ולאפשר את המשך מימושו של הפרויקט בשל האינטרס הציבורי שלשמו נועדה תכנית התמ”א מלכתחילה אלא אם נמצא כי ישנה פגיעה בעיקרון השוויון והופר האיזון בין זכיותיהם של כלל בעלי הדירות בבניין .

. לפרטים נוספים אודות פרויקטי תמ”א 38, התנגדות דיירים ודרכי ההתמודדות עימן, הנכם מוזמנים לפנות אל משרדנו בטלפון 03-7794004 או דרך האתר.